Een dak boven je hoofd (en zo veel meer) | Column Wethouder van den Waardenburg

Dinsdag 18 februari 2025

Recent was ik samen met een heleboel toekomstige bewoners van Suytkade bij de start van de bouw van hun nieuwe woningen. Die gesprekken die je dan hebt, die vind ik heel waardevol.

Dan merk je weer dat het niet alleen gaat over stenen, aantallen, bestemmingsplannen, vergunningen. Maar over mensen die in onze stad een toekomst opbouwen. In dit geval, 25 huishoudens die nieuwe stappen gaan zetten in hun leven. Maar vooral ook: mensen die meer gaan doen dan alleen in een huis wonen. Ze gaan naar de winkel, naar het theater, naar het terras. Ze gaan naar de sportclub, ze ontmoeten anderen in het park, ze gaan naar het werk en dat doen ze dan te voet, met de fiets, met de trein of met de auto. Ze brengen kinderen naar school, of naar de opvang, ze kijken om naar hun buren. Wonen begint met een dak boven je hoofd, maar is daarnaast zo veel meer. 

En precies daarom is het ook zo goed dat we volop investeren in een levendige binnenstad en een toekomstbestendig centrum. Met, inderdaad, een heleboel woningen erbij. Maar daar moet het niet bij blijven. Het gaat er ook om dat al die mensen er fijn wonen. En ze daarbij kunnen profiteren van alle fijne dingen die een stad als Helmond hen kan bieden. 

Het is lang niet altijd makkelijk om juist in dat binnenstedelijk gebied zo veel woningen toe te voegen. Niet voor ons, omdat je altijd te maken hebt met schaarse ruimte. Niet voor omwonenden, die zich plotseling geconfronteerd zien met een heleboel nieuwe buren. Vaak is dat leuk, maar soms is dat wel even wennen. En ook niet altijd voor bezoekers, want nieuwbouw gaat altijd gepaard met ongemakken. Toch kiezen we ervoor om veel nieuwe woningen juist in het centrumgebied te laten bouwen. Daar zijn de bewoners zo bij het station, zitten ze zo in de stad, met alle voorzieningen om de hoek. En tegelijkertijd voegen we kwaliteit toe aan het centrumgebied. Die kansen zagen we bij Oranjekade, waar we net klaar zijn en dat is omgetoverd van achterstallige kantoorplek tot fantastische woonplek. Bij De Weef, die er prachtig bij ligt. En die kansen zien we bij Zuidrand De Waart, het bijbouwen op het oude V&D–pand en op het Piet Blomplein, waar ooit het Speelhuis heeft gestaan. Juist door gericht woningen toe te voegen, kunnen we ons centrumgebied op essentiële plekken een upgrade geven. Dat is investeren in de toekomst van onze gemeente. 

En zo snijdt het mes aan meer kanten. Doordat steeds meer mensen in de nabijheid van het station wonen, maak je de trein en volwaardig alternatief voor de auto. Doordat steeds meer mensen vlakbij het centrum wonen, maak je de binnenstad nog levendiger dan ‘ie nu al is. Doordat we parken toevoegen, maken we het centrumgebied niet alleen leefbaarder en koeler op hete dagen, maar stimuleren we dat mensen bewegen en hopen we meteen ook eenzaamheid tegen te gaan doordat mensen elkaar ontmoeten. En al die dingen opgeteld, noemen we dan Brede Welvaart in vakjargon. Maar ik noem het liever in gewone-mensen-taal ‘alles wat het fijn maakt om in Helmond te wonen’. 

En daarom is het mijn overtuiging dat de juiste weg niet altijd de makkelijkste weg is. En dat het verstandig is, ook als het soms stroperig en lastig gaat, vol te houden bij deze belangrijke opgave. De gesprekken die ik dan altijd heb met toekomstige bewoners sterken me daarin. En daarom schrijf ik hier ook graag wat ik dan tegen hen zeg: we zetten onze helm op, we zetten onze schouders eronder. Voor een fijne stad en bovenal: voor gelukkige inwoners. 

Uw Reactie
Uw Reactie